Browse By

Origami modułowe

Origami modułowe (inaczej zwane molekularnym lub matematycznym) to odmiana origami, w której figury powstają w wyniku połączenia drobniejszych elementów zrobionych wcześniej zgodnie z zasadami origami. Takie drobne moduły są łączone w całość, tworząc większe i bardziej skomplikowane figury.

Tutaj składanie papieru polega na czymś innym niż w tradycyjnej wersji. W podstawowej chodzi o złożenie jednej kartki papieru w fantazyjny kształt. W odmianie modułowej składa się wymarzony kształt z wielu identycznych lub zbliżonych do siebie modułów, które są wcześniej złożone z osobnego arkusza papieru. Według znawców najważniejsze jest w tym, że każdy moduł chiński zachował symetrię. Mimo ogromnej pracy, jaką trzeba w to włożyć, to efekt może zachwycić każdego. Za pomocą kilkudziesięciu bądź kilkuset modułów składający jest w stanie stworzyć prawdziwe arcydzieło – niezależnie od tego, czy to będzie łabędź, wazon z kwiatami czy krasnoludek. Tylko wyobraźnia może nas ograniczyć.

Jeśli jednak chcemy stworzyć coś naprawdę skomplikowanego trójwymiarowego, to będzie nam potrzebny klej, by wszystkie elementy się ze sobą trzymały. Inny wariant origami modułowego wyklucza używanie kleju.

Pierwszą wzmiankę o origami modułowym możemy przeczytać w japońskiej książce Hayato Ohoko z 1734 roku. Zawiera ilustrację przedstawiającą grupę tradycyjnych modeli origami, z których jeden to modułowy sześcian.