Browse By

Origami

Origami to prastara sztuka składania papieru. Origami pierwotnie pochodzi z Chin, jego początki sięgają końca VII wieku, ale dopiero w Japonii rozwinęła się w prawdziwą sztukę. Układanie modeli origami zaczynamy od kwadratowej kartki papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać, a z której tylko poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

W origami najważniejsze są zdolności manualne, cierpliwość oraz dokładność. Origami jest sztuką ładu i harmonii, sztuką skupienia, równowagi, aktywną zabawą prowadzącą w progi własnego poznania, drogą prowadzącą do filozofii. Starając się iść po śladach wielkiego mistrza origami, Akira Yoshizawy, prekursora nowoczesnych technik składania papieru, poety, bajarza, dobrego człowieka, kierujemy się jego przesłaniem: „Gdy skutecznie używamy własnych rąk nasze serca najbardziej przepełnione są pokojem”.

Historia origami
Praktyka origami powstała ok. roku 700. Początkowo z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać również domy. W okresie Heian (794-1185) bardzo popularnym zwyczajem było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier. W okresie Edo dokonała się „rewolucja” origami. Zaczęto przycinać oraz nakładać kartki papieru, a popularność tej sztuki wzrosła niezmiernie. W okresie Meiji zaczęła być ona jednym z przedmiotów w szkołach podstawowych. Uczniowie po dziś dzień uczą się origami – dzięki temu mają okazję poznać między innymi podstawy geometrii.

Tradycja składania papieru była początkowo przekazywana drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Najstarsze znane nam dokumenty pisane o origami pochodzą z przełomu XVII/XVIII w. Origami w Chinach i Japonii zakorzeniło się w tradycji i kulturze. Zdecydowana większość Chińczyków i Japończyków zna na pamięć przynajmniej kilka figurek. Charakterystycznym tego przykładem jest rok 1976, kiedy tysiące Chińczyków spontanicznie uczciło pamięć zmarłego premiera, robiąc papierowe kwiaty i składając je pod jednym z pomników. W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później bardzo szybko rozprzestrzeniło się również na inne kraje. Do jednego z wczesnych eksperymentatorów europejskiego origami zalicza się samego Leonardo da Vinci.

Origami modułowe
Jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego założenia składania tylko z pojedynczego kwadratowego arkusza papieru, jest origami modułowe. Większość modeli modułowych przedstawia bryły geometryczne o wysokiej symetrii. Składa się je z wielu identycznych lub podobnych modułów, zaś każdy moduł jest składany z osobnego arkusza papieru. Liczba modułów wchodzących w skład modelu może wynosić od zaledwie dwóch (czworościan foremny) do kilkuset a nawet więcej (np. złożone bryły przypominające kształtem fulereny).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.