Browse By

Papier do origami

Papier (według chińskich kronik) wynaleziono w Chinach przez kancelistę na dworze cesarza z dynastii Han, około 105 r. n.e. Kancelista eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi, aż trafił na właściwą metodę (papier czerpany) z użyciem szmat jedwabnych i lnianych. Wyniki badań archeologicznych pokazują jednak, że papier był już znany wcześniej, co najmniej w 8 roku p.n.e. Z tego roku pochodzi skrawek papieru z 20 chińskimi znakami odnaleziony w Nefrytowej Bramie, granicznej strażnicy jedwabnego szlaku. Być może papier jest jeszcze starszy, jego niezapisane skrawki były znajdowane w stanowiskach pochodzących prawdopodobnie z II wieku p.n.e., jednak to datowanie jest niepewne. Prawdopodobnie zatem Cai Lun wynalazł tylko metodę masowej produkcji papieru1. Sztuka wytwarzania papieru szybko rozpowszechniła się w krajach Dalekiego Wschodu a nieco później trafiła do Europy. Dziś mimo ekspansji technologii informatycznych i pierwszych kroków urządzeń w technologii e-papieru papier nadal wydaje się niezbędnym elementem naszego życia.

Origami oznacza składanie papieru i wywodzi się z Chin, jednak to Japończycy rozwinęli ten rodzaj sztuki i dlatego jest ona uważana za część japońskiej tradycji. Ciekawostką jest to, iż dla Japończyków papier i bóg to jedność (japońskie kami – bóg, ale także i papier).

Punktem wyjścia dla sztuki origami jest zawsze kwadratowa kartka papieru, z której to, dzięki różnym sposobom zginania, powstaną przestrzenne figury. W sztuce tej zabronione jest jakiekolwiek nacinanie papieru lub klejenie, czy też dodatkowe ozdabianie. Papier, który jest przeznaczony do origami powinien odznaczać się dużą wytrzymałością, odpowiednią sztywnością, ale przy tym wszystkim powinien także być łatwy w zginaniu. Zwykle używa się papieru barwionego dwustronnie: dla lepszego efektu można zastosować ten sam kolor; można także wykorzystać papier w barwach kontrastowych.

Na rynku funkcjonują także arkusze przeznaczone do origami z różnorodnymi wzorami (na przykład zwierzęcymi lub roślinnymi), które zdecydowanie dodadzą uroku i tak przepięknej japońskiej sztuce. Ponadto, mało kto wie, ale Japończycy stworzyli także własny papier zwany washi.

Japoński papier washi, czyli czerpany, wytwarzany jest z włókien roślinnych. Tradycyjnie wykorzystywany m.in. w sztuce origami. Kwadratowe, jednostronnie barwione, bogato zdobione, mieniące się różnymi kolorami i zachwycające bogactwem detali oraz fakturą arkusze. Dzięki fantazyjnym wzorom, złożone modele zyskują nowy wymiar. Do niedawna papier ten był dostępny wyłącznie z importu.

Wynalezienie japońskiego papieru wiąże się z faktem, iż wraz z przepisywaniem świętych ksiąg Buddy, wzrosło zapotrzebowanie na produkcję arkuszy papieru. W VIII wieku (epoka Tempyo) zaczęła prężnie rozwijać się produkcja i obróbka papieru, a lud został zmuszony do sadzenia drzew z rodziny morwowatych. Jednak był to papier na wzór chińskich wyrobów. Wraz z odkryciem rośliny gampi powstał unikalny japoński papier washi.

Washi jest szczególnego rodzaju papierem, bowiem jego świetność wzrasta wraz z upływem kolejnych lat. Jest on bielony wyłącznie poprzez promienie słoneczne, przez co wykazuje swoje naturalne zabarwienie.

Papier japoński odznacza się miękkością i zarazem dobrą wytrzymałością. Stwarza uczucie ciepła, gdy jest dotykany. Wykazuje świetną absorpcję rożnego rodzaju farb czy też barwników. Co więcej, washi cechuje się także przeźroczystością, elastycznością oraz lekkością.

Inne rodzaje papieru, które można stosować do origami:

  • Papier jednokolorowy
  • Papier dwukolorowy
  • Kolorowy papier do pakowania prezentów
  • Szary papier pakowy
  • Papiery do kwiatów
  • Cienki papier japoński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.